Strona Główna | Forum cygarowe | Ranking cygar | Kategorie Newsów | Download |
Nawigacja
Portal cygarowy
  Strona Główna
  Forum cygarowe
  Ranking cygar
  Artykuły
  Download
  Kategorie Newsów
  Kontakt
  Galeria
  MAGAZYNY INTERNETOWE

O cygarach
  Zwijanie cygar
  Fabryki cygar
  Jak odpalić cygaro?
  Jak przyciąć cygaro?

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 138
Najnowszy Użytkownik: ~Michal1
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~misza67
Brak Avatara height=

Punktacja:
Ogólne: 15
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~szpooler (2 pkt.)
3) ~przemek (2 pkt.)
4) ~Bruno (2 pkt.)
5) ~Mateusz (2 pkt.)
6) ~josephros (0 pkt.)

Polecamy:

www.swiat-cygar.pl

Forum cygarowe

Top25snuff

Maximon, czarny święty z cygarem w ustach...
Maximon, czarny święty z cygarem w ustach..

Tradycja chrześcijańska współistnieje z zadziwiająco żywotnymi rytuałami z czasów prekolumbijskich

Śpiew mariachis, wędrownych muzykantów słychać już z daleka. Tym razem nie jest to jednak piosenka o złamanym sercu ani o miłości do grobowej deski. Mimo że gitarowe akordy brzmią podobnie jak w tysiącach innych piosenek śpiewanych w Ameryce Środkowej, ta jest inna. Jej bohaterem jest bowiem San Simon, zwany również Maximonem, czarny święty czczony w niektórych okolicach Gwatemali.


Casa de Maximon, Dom Maximona, przed którym przystanęli mariachis w malutkiej wiosce San Andres Itzapa, ściąga przybyszów z całego kraju - biedaków, chorych, przestępców i prostytutki. Na zakurzonym dziedzińcu nieustannie palą się podlewane benzyną ogniska, w których w popiół obracają się ofiary z cygar, słodyczy i lokalnego rumu.

Manekin w meloniku

Nad jednym z ognisk mężczyzna w czerni, o twarzy ospowatej i pokiereszowanej bliznami odmawia szeptem tajemną modlitwę, co chwila wrzucając w płomienie garść czarnych świec. Nad innym starsze małżeństwo właśnie przygotowuje ogień ofiarny. - Przyszliśmy tu prosić o uzdrowienie naszego dziecka - mówią.

Postać Maximona jest jednym z najbardziej osobliwych przejawów ludowej religijności w Ameryce Łacińskiej. W San Andres Itzapa święty występuje pod postacią manekina ubranego w czarny garnitur i melonik, w ręku trzyma cygaro - przypomina nieco karykaturalnych kapitalistów z radzieckich czasopism z lat dwudziestych. Figura umieszczona jest, jak większość tutejszych figur świętych, w ołtarzu przypominającym szklaną gablotę. Traktuje się go jako opiekuna, ale także złego, satanicznego demona.

Wnętrze domu rozświetlają setki świec, ich kolor związany jest z rodzajem prośby, którą San Simon ma spełnić. Czerwone zapewnić mają szczęśliwą miłość, białe szczęście dla dzieci, żółte obfite plony, czarne wreszcie - a tych jest tu najwięcej - przynieść mają szkodę niewiernym małżonkom i rywalom. We wnętrzu domu zebrało się kilkanaście osób. Palą cygara, w długich rzędach ustawiają świece, wreszcie podchodzą pod sam ołtarz, gdzie złożą w ofierze kilka banknotów, a nadzorca miejsca otrzepie ich wiązką cudotwórczych ziół. Nie zabraknie też aguadiente, ognistej wody, spożywanej tu w dużych ilościach

W domu Maximona stoi jeszcze drugi, mniejszy ołtarz, w którym umieszczono drewnianą rzeźbę Judasza. Jose, mój przewodnik, pracujący jako nauczyciel hiszpańskiego w pobliskiej Antigua Guatemala, z wyraźną niechęcią traktuje kult Maximona. Jak większość mieszkańców kraju jest gorliwym katolikiem. - Dla mnie to jakieś dziwactwo - irytuje się. Kult Maximona i jemu podobnych, wywodzących się z mitologii ludowej postaci przez wiele lat był utrapieniem dla tutejszych księży. Niejednokrotnie próbowano zabraniać pogańskich ceremonii, wiara ludowa zawsze jednak okazywała się silniejsza. Dziś coraz częściej akceptuje się prastare rytuały i ludowe wierzenia. Niezmiennie popularnego wśród biedoty i ludzi półświatka Maximona wielu Gwatemalczyków uważa jednak za wcielenie przesądów i wiary w czarną magię.

źródło: Link
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoRejestracja

Zapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

highlander71
24/01/2010 17:57
El Co - a linka do F5 jak nima tak nima smiley

highlander71
22/12/2009 21:23
A gdzie relacja z FOSCA V ??? Hmmm.... smiley

misza67
02/07/2008 15:42
No, bardzo fajnie zrobione z tymi filmikami! Pogratulować!

El Comandante
01/07/2008 14:17
Dodaliśmy informacje cygarowe + filmiki z youtube. Całość będziemy systematycznie uzupełniać i dodawać nowe kategorie.

misza67
23/06/2008 14:43
Masz na PW smiley Pozdrawiam serdecznie

El Comandante
23/06/2008 13:32
może napisz mi swoje propozycje przez PW na forum. Wtedy co nieco ustalimy. Dzięki, pozdrawiam

El Comandante
23/06/2008 13:32
Chodzi Ci o tapety cygarowe?

misza67
23/06/2008 11:14
Czy w dziale Download możne wprowadzić cóś by można było sobie downloadować cygaro? Klikam np. na link cohiba siglo II i... myk! Cygaro ląduje na moim biurku? Nie? Tak myślałem... Ale cóż - trzeba był

misza67
22/06/2008 21:48
No i zaczyna powoli portal rosnąć Może połączyć go z forum za pomocą "zajawek" np. recenzji lub porad z linkiem "czytaj więcej", a ciąg dalszy artykułu byłby na fo

El Comandante
20/06/2008 23:09
Aby otrzymywać informacje o newsach, nowościach na portalu itp itd, prosimy zapisywać się do Newslettera smiley

Archiwum
Copyright © 2005

1100908 Unikalnych wizyt | Engine: PHP-Fusion v6.01.6 || EP IV by eXtreme Crew | Cigar Theme by www.cigaraficionado.com.pl
Strona ma charakter hobbystyczny i informacyjny. Przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia. Palenie szkodzi zdrowiu!